Pralki automatyczne

Wszystkie pralki automatyczne mają przynajmniej trzy podstawowe programy – do tkanin syntetycznych, bawełnianych i mieszanych. W zależności od modelu pralki, temperatura wody podczas prania dobierana jest automatycznie do programu bądź możemy dowolnie dopasować temperaturę do każdego programu, na przykład piorąc bawełnianą bieliznę w 40 albo 60 stopniach, w zależności od stopnia zabrudzenia ubrań. Jednak mało które pralki automatyczne ograniczają się wyłącznie do tych najprostszych programów.

Nowoczesne pralki automatyczne

pralki automatycznePraktycznie wszystkie nowe najlepsze pralki dostępne na rynku wyposażone są w dodatkowe programy specjalne. Jednym z nich jest program delikatny, przeznaczony do prania jedwabiu i wełny. Programy delikatne charakteryzują się niską temperaturą i większą ilością pobranej wody oraz bardzo słabym wirowaniem podczas płukania – czasami programy delikatne ograniczają się tylko do odpompowania wody z pralki, dzięki czemu nie ma ryzyka, że delikatne ubrania się rozciągną albo wstąpią. Do ubrań mało zabrudzonych przeznaczone są programy „codzienne”, które trwają dużo krócej niż normalne pranie. Natomiast program Eko to cykl prania w niższej temperaturze, ale za to trwający dłużej. Udogodnienia w praniu nie ograniczają się wyłącznie do programów.

Pralki automatyczne dodatkowe atuty

 

Pralki automatyczne mogą być wyposażone w automatyczny dobór wody, czyli dopasowanie poboru do ilości włożonego prania. Do mocno zabrudzonych ubrań da się włączyć system górnego zraszania, dzięki któremu proszek i odplamiacze są lepiej rozprowadzane po pranej bieliźnie. Niektóre pralki mają specjalny system zapobiegający nadmiernemu wygnieceniu prania, dzięki czemu łatwiej się je prasuje. Coraz częściej pralki automatyczne gwarantują swoją pełną moc dopierania silnych zabrudzeń nawet przy 30 stopniach Celsjusza, co do niedawna możliwe było tylko w temperaturach powyżej 60 stopni – jest to szczególnie ważna cecha w przypadku prania delikatnych tkanin, które w zbyt ciepłej wodzie mogą się zniszczyć.

Jeśli zaś wsypiemy zbyt dużo detergentu, system redukcji piany zainicjuje dodatkowy pobór wody, który umożliwi lepsze wypłukanie pranej bielizny. Pralki automatyczne wyposażane są również w blokady, które powodują natychmiastowe wyłączenie urządzenia i odpompowanie wody, gdy tylko zostanie wykryta poważniejsza usterka.