Pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od góry

Większość producentów AGD ma w swojej ofercie pralki ładowane od góry. Tego typu pralki automatyczne są zazwyczaj tańsze od modeli ładowanych od przodu, są więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują dużym budżetem na zakup nowej pralki. Pralki ładowane od góry mają takie same funkcje i programy co tradycyjne pralki z drzwiczkami, choć czasami może się zdarzyć, że nie mają wszystkich udogodnień i systemów specjalnych, jakie oferują konkretni producenci pralek.

Pralki ładowane od góry zalety i wady

 

pralki ładowane od góry, pralki ładowane od góry opiniePoza ceną, kolejną zaletą jaką  mają pralki ładowane od góry są ich mniejsze rozmiary. Szerokość takiej pralki rzadko kiedy przekracza 40 centymetrów, są więc o mniej więcej trzydzieści procent krótsze od pralek ładowanych od frontu. Bez problemu więc zmieszczą się tam, gdzie nie udałoby się podłączyć zwykłej pralki. Jak sama nazwa wskazuje, brudną bieliznę umieszcza się w pralce od góry, odchylając górną klapę i otwierając bęben. Taki system zamykania bębna pralki jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku pralek tradycyjnych, ale z drugiej strony, nie ma potrzeby schylania się czy kucania po to, aby załadować pranie – takie rozwiązanie to spory plus zwłaszcza dla osób starszych albo mających problemy z kręgosłupem.

Inną niedogodnością otwierania klapy pralki jest to, że nie da się ustawić dodatkowych sprzętów czy półek bezpośrednio na blacie pralki, co może stanowić pewne ograniczenie w zagospodarowaniu przestrzeni łazienki. Pralki ładowane od góry mają inaczej zamontowany bęben, ale dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym bęben da się wyważyć tak, aby pralka nie wibrowała podczas wirowania zbyt mocno, dzięki czemu urządzenie do końca cyklu pozostanie na swoim miejscu i nie będzie hałasować.

Jednak ze względu na swoją konstrukcję, pralka ładowana od góry zazwyczaj pobiera więcej wody, jest też nieco mniej delikatna dla tkanin, choć dużo w tej kwestii zależy od tego, jaką markę wybierzemy. Trzeba też pamiętać o tym, aby pralki ładowane od góry po każdym praniu zostawiać przez dłuższy czas otwarte, w przeciwnym razie może się w niej pojawić pleśń i bardzo nieprzyjemny zapach.